glass - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Archive for the &#8216;%s&#8217; Category
ja: &#8216;%s&#8217; カテゴリーのアーカイブ

en: Posts Tagged &#8216;%s&#8217;
ja: &#8216;%s&#8217; タグのついている投稿

en: F jS, Y
ja: Y 年 n 月 j 日

en: F, Y
ja: Y 年 n 月

en: Y
ja: Y 年

en: Author Archive
ja: 投稿者のアーカイブ

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Permanent Link to %s
ja: %s のパーマリンク

en: Posted by %s
ja: by %s

en: M
ja: n月

en: Read the rest of this entry &raquo;
ja: この投稿の続きを読む &raquo;

en: Tags:
ja: タグ:

en: Edit
ja: 編集

en: No Comments &#187;
ja: コメントはまだありません &#187;

en: 1 Comment &#187;
ja: 1 件のコメント &#187;

en: % Comments &#187;
ja: % 件のコメント &#187;

en: Comments Closed
ja: コメントは受け付けていません。

en: Older Entries
ja: &laquo; 前ページへ

en: Newer Entries
ja: 次ページへ &raquo;

en: Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.
ja: %s カテゴリーに投稿はありません。

en: Sorry, but there aren't any posts with this date.
ja: この日付に投稿はありません。

en: Sorry, but there aren't any posts by %s yet.
ja: %s からの投稿はありません。

en: No posts found.
ja: 投稿は見つかりませんでした。

en: %1$s - Comments on %2$s
ja: %1$s - %2$s へのコメント

en: Comments
ja: コメント

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
ja: このコメント欄の <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> フィード

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
ja: この投稿へのトラックバック <acronym title="Universal Resource Locator">URL</acronym>: <em>%s</em>

en: Comment
ja: コメント

en: Trackback
ja: トラックバック

en: Pingback
ja: ピンバック

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
ja: &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>: %1$s より

en: No comments yet.
ja: コメントはまだありません。

en: Leave a comment
ja: コメントをどうぞ

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
ja: 改行と段落タグは自動で挿入されます。メールアドレスは表示されません。利用可能な <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> タグ: <code>%s</code>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログイン中。<a href="%3$s" title="このアカウントからログアウトする">ログアウト &raquo;</a>

en: Name
ja: お名前

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Your Comment
ja: コメント

en: Say It!
ja: 送信する !

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
ja: コメントフォームは現在閉鎖中です。

en: Close this window.
ja: このウインドウを閉じる。

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ja: 該当する投稿は見つかりませんでした。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを閲覧するにはパスワードを入力してください。

en: No Responses
ja: コメント / トラックバックはありません

en: One Response
ja: コメント / トラックバック 1 件

en: % Responses
ja: コメント / トラックバック % 件

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ja: コメントを投稿するには<a href="%s">ログイン</a>してください。

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> としてログイン中。

en: Log out of this account
ja: このアカウントからログアウト

en: Log out &raquo;
ja: ログアウト &raquo;

en: (required)
ja:  (必須)

en: Mail (will not be published)
ja: メールアドレス (公開されません)

en: Website
ja: ウェブサイト

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
ja: <strong>XHTML:</strong> 次のタグを使用できます: <code>%s</code>

en: CMS Developer Web
ja: CMSホームページ制作Web

en: Return to pagetop.
ja: ▲PageTop

en: %s RSS Feed
ja: %s RSS フィード

en: %s Atom Feed
ja: %s Atom フィード

en: Not Found
ja: 見つかりませんでした。

en: Sorry, but you are looking for something that isn&#8217;t here.
ja: お探しの物はここにはありません。

en: Links:
ja: リンク:

en: Pages:
ja: ページ:

en: Edit this entry
ja: この投稿を編集

en: Search Results
ja: 検索結果

en: &laquo; Older Entries
ja: &laquo; 前ページへ

en: Newer Entries &raquo;
ja: 次ページへ &raquo;

en: No posts found. Try a different search?
ja: 見つかりませんでした。別の検索をしますか ?

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search
ja: 検索

en: Author
ja: 作成者

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
ja: %s カテゴリーのアーカイブを表示しています。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> ブログの %3$s のアーカイブを表示しています。

en: l, F jS, Y
ja: Y 年 n 月 j 日 l

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> の %3$s のアーカイブを閲覧中です。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> ブログの %3$s 年のアーカイブを表示しています。

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> のアーカイブ内で<strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>を探しました。お探しのものが見つからない場合は他のリンクを試してみてください。

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
ja: <a href="%1$s/">%2$s</a> ブログのアーカイブを閲覧中です。

en: Pages
ja: ページ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Meta
ja: メタ情報

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
ja: このページが XHTML 1.0 Transitional に準拠しているか確認する

en: Comments Off
ja: % 件のコメント &#187;

en: Pings Off.
ja: コメントはまだありません &#187;

en: Comments Off , Pings Off.
ja: コメントはまだありません &#187;

en: Newer :
ja: 次ページへ &raquo;

en: Older :
ja: &laquo; 前ページへ
