iNove 1.2 - en to it translation catalogue (85 entries)

en: RSS 2.0 - all posts
it: RSS 2.0 - articoli

en: RSS 2.0 - all comments
it: RSS 2.0 - commenti

en: Welcome to 404 error page!
it: Benvenuti alla pagina errore 404!

en: Welcome to this customized error page. You've reached this page because you've clicked on a link that does not exist. This is probably our fault... but instead of showing you the basic '404 Error' page that is confusing and doesn't really explain anything, we've created this page to explain what went wrong.
it: Benvenuto in questa pagina dedicata agli errori. Sei arrivato qui perché probabilmente hai cliccato su di un link che non esiste più. Sono certo che non é colpa tua... così, invece di mostrarti la solita pagina 'Errore 404' che può creare un po' di confusione poiché non spiega nulla, abbiamo creato questa pagina che almeno ti informa su cosa non sta funzionando.

en: You can either (a) click on the 'back' button in your browser and try to navigate through our site in a different direction, or (b) click on the following link to go to homepage.
it: Puoi a tuo piacere (a) cliccare sul pulsante 'indietro' del tuo browser e provare a navigare il sito in un'altra direzione oppure (b) cliccare sul link a seguire per andare alla homepage.

en: Back to homepage &raquo;
it: Ritorna alla homepage &raquo;

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Archive
it: Archivio

en: Archive for the &#8216;%1$s&#8217; Category
it: Archivio per la categoria &#8216;%1$s&#8217;

en: Archive for %1$s
it: Archivio per %1$s

en: F jS, Y
it: j F Y

en: F, Y
it: F Y

en: Author Archive
it: Archivio autore

en: Blog Archives
it: Archivi del blog

en: No comments
it: Nessun commento

en: 1 comment
it: 1 commento

en: % comments
it: % commenti

en: Edit
it: Modifica

en: Read more...
it: Prosegui la lettura...

en: Sorry, no posts matched your criteria.
it: Mi spiace, nessun articolo corrisponde alla tua richiesta.

en: Newer Entries
it: Articoli recenti

en: Older Entries
it: Articoli precedenti

en: Goto comments
it: Vai ai commenti

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Enter your password to view comments.
it: Inserisci la tua password per poter vedere i commenti.

en: Comments
it: Commenti

en: No comments yet.
it: Nessun commento ancora...

en: Comment pages
it: Pagine dei commenti

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: H:i
it: G:i

en: No trackbacks yet.
it: Nessun trackback ancora...

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it: E' necessario che tu sia <a href="%s">collegato</a> per poter inserire un commento.

en: Logged in as
it: Collegato a nome

en: Log out of this account
it: Esci da questo account

en: Logout &raquo;
it: Esci &raquo;

en: Welcome back <strong>%s</strong>.
it: Bentornato <strong>%s</strong>.

en: Change &raquo;
it: Cambia &raquo;

en: Close &raquo;
it: Chiudi &raquo;

en: Name
it: Nome

en: (required)
it: (richiesto)

en: E-Mail (will not be published)
it: E-Mail (non verrà diffusa)

en: Website
it: Sito web

en: Subscribe to comments feed
it: Abbonati al feed dei commenti

en: Submit Comment
it: Inserisci il commento

en: Current Theme Options
it: Opzioni tema in uso

en: Description:
it: Descrizione:

en: ( Separate keywords with commas )
it: ( Separa le parole chiave con una virgola )

en: Search
it: Ricerca

en: Using google custom search engine.
it: Usa il motore di ricerca personalizzato di Google.

en: Find <code>name="cx"</code> in the <strong>Search box code</strong> of <a href="http://www.google.com/coop/cse/">Google Custom Search Engine</a>, and type the <code>value</code> here.<br/>For example: <code>014782006753236413342:1ltfrybsbz4</code>
it: Trova il <code>name="cx"</code> nel <strong>codice Search box</strong> del <a href="http://www.google.com/coop/cse/">Google Custom Search Engine</a> ed inserisci qui il <code>valore</code>.<br/>Ad esempio: <code>014782006753236413342:1ltfrybsbz4</code>

en: Menubar
it: Barra del menu

en: Show pages as menu.
it: Mostra le pagine come menu.

en: Show categories as menu.
it: Mostra le categorie come menu.

en: Notice
it: Avviso

en: HTML enabled
it: HTML abilitato

en: This notice bar will display at the top of posts on homepage.
it: Questo avviso verrà mostrato in cima agli articoli nella homepage.

en: Showcase
it: Vetrina

en: This showcase will display at the top of sidebar.
it: Questa bacheca verrà mostrata in cima alla sidebar.

en: Who can see?
it: Per chi sarà visibile?

en: Registered Users
it: Utenti registrati

en: Commentator
it: Commentatori

en: Visitors
it: Visitatori

en: Title:
it: Titolo:

en: Posts
it: Articoli

en: Show author on posts.
it: Mostra l'autore negli articoli.

en: Show categories on posts.
it: Mostra le categorie negli articoli.

en: Show tags on posts.
it: Mostra i tag negli articoli.

en: Custom feed.
it: Feed personalizzato.

en: Email feed.
it: Feed email.

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Reply
it: Rispondi

en: Quote
it: Cita

en: Advanced edit
it: Modifica avanzata

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento é in attesa di poter essere moderato.

en: Edit links
it: Modifica link

en: Subscribe to this blog...
it: Abbonati a questo blog...

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed
it: feed <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Subscribe with
it: abbonati con

en: Subscribe to this blog via email...
it: Abbonati a questo blog via email...

en: Email feed
it: feed email

en: Goto homepage
it: Vai alla homepage

en: Top
it: Vai su

en: Theme by <a href="http://www.neoease.com/">mg12</a>. Valid <a href="http://validator.w3.org/check?uri=referer">XHTML 1.1</a> and <a href="http://jigsaw.w3.org/css-validator/">CSS 3</a>.
it: Tema di <a href="http://www.neoease.com/">mg12</a>. <a href="http://validator.w3.org/check?uri=referer">XHTML 1.1</a> e <a href="http://jigsaw.w3.org/css-validator/">CSS 3</a> convalidati.

en: Switcher
it: Commuta
