Suffusion 3.4.7 - en to ar translation catalogue (234 entries)

note: Text in function
en: % Comments
ar: التعليقات %

note: Text in function
en: % Responses
ar: % رد

note: Text in echo
en: (required)
ar: مطلوب

note: Text in function
en: 1 Response
ar: رد واحد

note: Text in echo
en: <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>
ar: <acronym title="Uniform Resource Identifier">عنوان</acronym>

note: Text in echo
en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
ar: <p>هذه القائمة تعرض سلايد المواضيع المميزة</p>

note: Text in echo
en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
ar: <p>هذه القائمة تعرض آخر المواضيع من تصنيف</p>

note: Text in function
en: A search form for your blog
ar: نموذج البحث في المدونة

note: Text in function
en: A widget for displaying featured posts.
ar: قائمة لعرض المواضيع المميزة

note: Text in function
en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
ar: قائمة لعرض مواضيع من تصنيف معين . يمكنك التحكم بالمواضيع المعروضة

note: Text in function
en: A widget to enable people to follow you on Twitter
ar: القائمة : تمكين الزوار لتتبعك إلى التويتر ..

note: Text in function
en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
ar: قائمة عرض ترجمة قوقل .. لترجمة موقعك إلى عدة لغات ..

note: Text in echo
en: Add comments
ar: إضافة تعليق

note: Text in function
en: Alternate excerpt between left and right
ar: المقتطف البديل ( يمين , يسار )

note: Text in function
en: Alternate excerpt between top and bottom
ar: المقتطف البديل ( فوق , تحت )

note: Text in echo
en: Archives
ar: الأرشيف

note: Text in function
en: Bottom
ar: تحت

note: Text in echo
en: Categories
ar: تصنيفات

note: Text in echo
en: Category Icon:
ar: أيقونة التصنيف :

note: Text in function
en: Category Posts
ar: مواضيع التصنيف

note: Text in echo
en: Category icon custom image link:
ar: رابط أيقونة التصنيف المخصصة :

note: Text in function
en: Comments
ar: تعليقات

note: Text in echo
en: Comments (RSS)
ar: خلاصات التعليقات

note: Text in echo
en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ar: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">الخلاصات</abbr>

note: Text in echo
en: Comments are closed
ar: التعليقات مغلقة

note: Text in function
en: Continue reading
ar: إقرأ المزيد ..

note: Text in function
en: Copyright (c) %1$s
ar: الحقوق محفوظة (c) %1$s

note: Text in function
en: Custom Tab 1
ar: التبويب 1

note: Text in function
en: Custom Tab 10
ar: التبويب 10

note: Text in function
en: Custom Tab 2
ar: التبويب 2

note: Text in function
en: Custom Tab 3
ar: التبويب 3

note: Text in function
en: Custom Tab 4
ar: التبويب 4

note: Text in function
en: Custom Tab 5
ar: التبويب 5

note: Text in function
en: Custom Tab 6
ar: التبويب 6

note: Text in function
en: Custom Tab 7
ar: التبويب 7

note: Text in function
en: Custom Tab 8
ar: التبويب 8

note: Text in function
en: Custom Tab 9
ar: التبويب 9

note: Text in echo
en: Custom image height:
ar: تخصيص ارتفاع الصورة :

note: Text in echo
en: Custom image width:
ar: تخصيص عرض الصورة :

note: Text in function
en: Diagonal Blinds
ar: ستائر قطرية

note: Text in echo
en: Do not link to this page in the navigation bars
ar: لايوجد رابط لهذه الصفحة في أشرطة التنقل

note: Text in function
en: Don't show any text
ar: لاتظهر أي نص

note: Text in function
en: Don't show feeds
ar: لاتظهر الخلاصات

note: Text in function
en: Don't show tagline
ar: لاتظهر الوسام

note: Text in echo
en: E-mail
ar: البريد

note: Text in echo
en: E.g. 250px
ar: على سبيل المثال 250px

note: Text in function
en: Edit
ar: تعديل

note: Text in echo
en: Email Subscription Box Default Text:
ar: النص الافتراضي لصندوق الاشتراك في البريد :

note: Text in echo
en: Email Subscription Button Text:
ar: نص الزر للاشتراك في البريد

note: Text in echo
en: Enable custom image size for featured images
ar: تمكين تخصيص حجم الصورة للصور المميزة

note: Text in function
en: Enter %1$s account name:
ar: أدخل %1$s اسم حسابك :

note: Text in echo
en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
ar: أدخل قائمة الكلمات مفصولة بفواصل .. مثال : رائع ,تصميم ,تحفة

note: Text in function
en: Enter email address
ar: إدخال البريد الإلكتروني

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
ar: أدخل عنوان الصورة المصغرة المميزة التي ترغب في استخدامها ، بما في ذلك http://

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
ar: أدخل عنوان الصورة المصغرة التي ترغب في استخدامها ، بما في ذلك http://

note: Text in echo
en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
ar: أدخل الوقت للجزء من الثانية . على سبيل المثال 1000

note: Text in echo
en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
ar: أدخل الوقت للجزء من الثانية . على سبيل المثال 4000

note: Text in function
en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
ar: أدخل عنوان خلاصتك في الفيديانر %1$s .. http://feeds.feedburner.com/my_feed_name .. الـ my_feed_name هو عنوان الخلاصة

note: Text in function
en: Enter your full %1$s URL:
ar: أدخل عنوان %1$s URL:

note: Text in echo
en: Entries (RSS)
ar: خلاصات التدوينات

note: Text in echo
en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ar: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">الخلاصات</abbr>

note: Text in function
en: Error 404 - Not Found
ar: خطأ 404 - غير موجود

note: Text in echo
en: Excerpt background color:
ar: لون خلفية المقتطف :

note: Text in echo
en: Excerpt font color:
ar: لون خط المقتطف

note: Text in echo
en: Excerpt title color:
ar: لون عنوان المقتطف :

note: Text in function
en: Fade In
ar: تتلاشى في

note: Text in function
en: Featured Content
ar: المحتوى المميز

note: Text in echo
en: Featured Image
ar: الصورة المميزة

note: Text in echo
en: Featured content transition effect:
ar: ظهور تأثير انتقال المحتوى المميز

note: Text in echo
en: FeedBurner Feed:
ar: الخلاصات على (فيد بانر)

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
ar: أدخل قائمة التصنيفات .. على سبيل المثال 3،8،17

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
ar: أدخل قائمة الصفحات .. على سبيل المثال : 7,9,13

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
ar: أدخل قائمة المواضيع .. على سبيل المثال : 7,33,177

note: Text in function
en: Follow Me
ar: اتبعني

note: Text in function
en: Follow me on Twitter
ar: تتبعني إلى التويتر

note: Text in function
en: Google Translator
ar: ترجمة قوقل

note: Text in function
en: Grow horizontally from center
ar: زيادة أفقية من الوسط

note: Text in function
en: Grow vertically from center
ar: زيادة عامودية من الوسط

note: Text in echo
en: Height of featured content section:
ar: ارتفاع مقطع المحتوى المميز :

note: Text in function
en: Horizontal Blinds
ar: ستائر أفقية

note: Text in echo
en: If this box is checked, clicking on this page in the navigation bar will not take you anywhere.
ar: إذا تم تحديد هذا المربع ، والنقر على هذه الصفحة في شريط التنقل لا يأخذك إلى أي مكان

note: Text in echo
en: If this box is checked, this post will show up as a headline in the magazine template.
ar: إذا تم تحديد هذا المربع ، فهذا الموضوع سيظهر عنوان رئيسي في قالب المجلة .

note: Text in echo
en: If this box is checked, this post will show up as an excerpt in the magazine template.
ar: إذا تم تحديد هذا المربع ، فهذا الموضوع سيظهر مقتطف في قالب المجلة .

note: Text in echo
en: If you are including latest posts and you select 5 here, the latest 5 posts will be included in the featured content. If this number is higher than the maximum number of posts, this setting will be ignored
ar: إذا حددت آخر 5 مواضيع فستدرج في المواضيع المميزة .. إذا كان هذا الرقم أعلى من الحد الأقصى للمواضيع سيتم تجاهل هذا الإعداد

note: Text in echo
en: Include categories:
ar: تضمين التصنيفات

note: Text in echo
en: Include latest posts
ar: تضمين آخر المواضيع

note: Text in echo
en: Include pages:
ar: تضمين الصفحات :

note: Text in echo
en: Include posts:
ar: تضمين المواضيع :

note: Text in echo
en: Include sticky posts
ar: تضمين المواضيع المثبتة

note: Text in echo
en: Leave a Reply
ar: أضف تعليقك

note: Text in function
en: Leave a Reply to %s
ar: أترك ردك على %s

note: Text in function
en: Left
ar: يسار

note: Text in echo
en: Links
ar: روابط

note: Text in function
en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
ar: تسجيل دخول , خروج , المدير , الخلاصات , الروابط

note: Text in echo
en: Log out
ar: حروج

note: Text in function
en: Logged in as %s.
ar: أنت مسجل باسم  %s

note: Text in echo
en: Mail
ar: البريد

note: Text in echo
en: Make this post a headline
ar: جعل هذا الموضوع عنوان

note: Text in echo
en: Make this post an excerpt in the magazine layout
ar: إدخال هذا المقتطف في تصميم المجلة

note: Text in echo
en: Maximum number of posts / pages to display:
ar: العدد الأقصى للمواضيع والصفحات المعروضة :

note: Text in echo
en: Meta
ar: ميتا

note: Text in echo
en: Meta Description
ar: الوصف " المقتطف " :

note: Text in echo
en: Meta Keywords
ar: الكلمات الدلالية :

note: Text in function
en: My Tweets
ar: تويتري

note: Text in echo
en: Name
ar: الاسم

note: Text in function
en: Newer %1$s
ar: أحدث %1$s

note: Text in function
en: Newer Comments
ar: أحدث التعليقات

note: Text in function
en: Newer Entries
ar: الصفحة السابقة

note: Text in function
en: Next Post
ar: الموضوع التالي

note: Text in function
en: No Comments
ar: بدون تعليقات

note: Text in function
en: No Responses
ar: بدون ردود

note: Text in function
en: No category icon
ar: التصنيف بدون أيقونة

note: Text in echo
en: Not Found
ar: غير موجود

note: Text in echo
en: Nothing Found
ar: لايوجد شيء

note: Text in echo
en: Number of "Latest Posts":
ar: عدد "آخر المواضيع":

note: Text in echo
en: Number of Tweets to display:
ar: عدد مواضيع التويتر للعرض :

note: Text in echo
en: Number of posts to display:
ar: عدد المواضيع للعرض :

note: Text in function
en: Older %1$s
ar: أقدم %1$s

note: Text in function
en: Older Comments
ar: أقدم التعليقات

note: Text in function
en: Older Entries
ar: الصفحة التالية

note: Text in function
en: One Comment
ar: تعليق واحد

note: Text in function
en: One Response
ar: رد واحد

note: Text in function
en: Page %1$s of %2$s
ar: صفحة %1$s من %2$s

note: Text in echo
en: Page Title in Dropdown Menu
ar:  عنوان الصفحة في القائمة المنسدلة

note: Text in function
en: Pages
ar: الصفحات

note: Text in function
en: Pages:
ar: الصفحات :

note: Text in function
en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

note: Text in function
en: Pingbacks
ar: التعليقات القادمة

note: Text in echo
en: Please try another search.
ar: يرجى المحاولة مرة أخرى

note: Text in echo
en: Position of the excerpt:
ar: موضع المقتطف :

note: Text in echo
en: Post display style:
ar: ستايل عرض الموضوع :

note: Text in function
en: Posted by %1$s at %2$s
ar: الكاتب %1$s  الساعة %2$s

note: Text in echo
en: Posts from the selected category will show in the widget
ar: مواضيع التصنيف المحدد الذي يظهر في القائمة

note: Text in function
en: Previous Post
ar: الموضوع السابق

note: Text in function
en: RSS
ar: الخلاصات

note: Text in function
en: Recent Comments
ar: آخر التعليقات

note: Text in function
en: Recent Posts
ar: آخر الموضوعات

note: Text in function
en: Recommended settings:
ar: الإعدادات الموصى بها :

note: Text in echo
en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
ar: الأحجام الموصى بها : 32px  .. علما بأن جعل الصورة كبير جدا س يسبب خسارة في جودة الصورة .

note: Text in function
en: Resume
ar: المقتطف

note: Text in function
en: Right
ar: يمين

note: Text in function
en: Rotate between the four positions
ar: تكرار بين المراكز الأربعة

note: Text in function
en: Scroll Down
ar: انتقال للأسفل

note: Text in function
en: Scroll Horizontally
ar: انتقال أفقي

note: Text in function
en: Scroll Left
ar: انتقال يسار

note: Text in function
en: Scroll Right
ar: انتقال يمين

note: Text in function
en: Scroll Up
ar: انتقال للأعلي

note: Text in function
en: Scroll Vertically
ar: انتقال عامودي

note: Text in echo
en: Search
ar: البحث

note: Text in function
en: Select
ar: تحديد

note: Text in echo
en: Select category to show:
ar: تحديد التصنيف المراد إظهاره :

note: Text in function
en: Select your %1$s icon
ar: اختر %1$s أيقونة

note: Text in echo
en: Select your Twitter icon:
ar: تحديد أيقونة التويتر

note: Text in echo
en: Select your icon size
ar: اختر حجم الأيقونة

note: Text in echo
en: Set the height for the Twitter icon:
ar: تعيين الارتفاع لأيقونة التويتر :

note: Text in echo
en: Set the height for the category icon:
ar: ضع ارتفاع أيقونة التصنيف :

note: Text in echo
en: Set the width for the category icon:
ar: ضع عرض أيقونة التصنيف :

note: Text in function
en: Show %1$s icon
ar: إظهار %1$s أيقونة

note: Text in echo
en: Show Email Subscription
ar: إظهار بريد الاشتراك

note: Text in echo
en: Show FeedBurner reader count
ar: إظهار إحصائيات ( فيد بانر )

note: Text in echo
en: Show Previous, Pause and Next buttons
ar: إظهار أزرار ( التالي , إيقاف , السابق )

note: Text in echo
en: Show Twitter Icon
ar: إظهار أيقونة التويتر

note: Text in echo
en: Show a Tagline
ar: إظهار الوصف

note: Text in echo
en: Show a numbered post index
ar: إظهار الترقيم

note: Text in function
en: Show excerpt only (no title)
ar: إظهار المقتطف بدون عنوان

note: Text in function
en: Show feeds
ar: إظهار الخلاصات

note: Text in function
en: Show icon
ar: إظهار الأيقونة

note: Text in echo
en: Show my Tweets
ar: إظهار التويتر

note: Text in function
en: Show post title and excerpt
ar: إظهار المقتطف والعنوان

note: Text in function
en: Show post title only (no excerpt)
ar: إظهار العنوان بدون المقتطف

note: Text in function
en: Show tagline
ar: إظهار الوصف

note: Text in function
en: Slide in and back horizontally
ar: تمرير ورجوع أفقي

note: Text in function
en: Slide in and back vertically
ar: تمرير ورجوع عامودي

note: Text in echo
en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
ar: آسف ..  ولكنك تبحث عن شيء غير موجود

note: Text in echo
en: Sorry, no posts matched your criteria.
ar: آسف .. لا يوجد مواضيع مطابقة للمعايير الخاصة بك.

note: Text in echo
en: Sorry, the comment form is closed at this time.
ar: آسف .. التعليقات مغلقة في الوقت الحالي

note: Text in function
en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
ar: عذرا ..  الصفحة التي تبحث عنها غير موجودة

note: Text in echo
en: Source Language:
ar: لغة المصدر

note: Text in function
en: Squeeze in both edges horizontally
ar: ضغط مع الحواف أفقياً

note: Text in function
en: Squeeze in both edges vertically
ar: ضغط مع الحواف رأسياً

note: Text in echo
en: Submit Comment
ar: أرسل التعليق

note: Text in function
en: Subscribe
ar: اشترك

note: Text in function
en: Syndicate this site using RSS 2.0
ar: الموقع يستخدم RSS 2.0

note: Text in function
en: Tag Cloud
ar: غيمة الوسام

note: Text in echo
en: Tagged with:
ar: الأوسمة :

note: Text in echo
en: Tagline:
ar: سطر الوضف :

note: Text in echo
en: Text display options:
ar: خيارات عرض النص :

note: Text in echo
en: Text for "All Posts":
ar: النص لـ "جميع المواضيع":

note: Text in echo
en: Text for "Next Post":
ar: النص للـ "التالي":

note: Text in echo
en: Text for "Pause":
ar: النص للـ "إيقاف":

note: Text in echo
en: Text for "Previous Post":
ar: النص للـ "السابق":

note: Text in echo
en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
ar: الإعدادات الثلاثة التالية تنطبق فقط إذا أظهرت أزار السابق والتالي والايقاف :

note: Text in echo
en: The image you have picked will be scaled to this height.
ar: سيتم توسيع الصورة اذا استخدمت هذا الارتفاع

note: Text in echo
en: The image you have picked will be scaled to this width.
ar: سيتم توسيع الصورة اذا استخدم هذا العرض

note: Text in function
en: The latest comments to all posts in RSS
ar: أحدث التعليقات والتدوينات في الخلاصات

note: Text in echo
en: This is applicable only if custom image size is enabled
ar: يتم تطبيق هذا الاعداد اذا تم تخصيص حجم الصورة

note: Text in echo
en: This is only applicable if your excerpt is at the right or at the left of your featured posts.
ar: يتم تطبيق الاعداد اذا كان المقتطف في يمين أو يسار المواضيع المميزة

note: Text in echo
en: This is the user who will be followed
ar: هذا المستخدم الذي سيتابع

note: Text in echo
en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ar: المحتوى محمي .. يرجى إدخال كلمة المرور لرؤية التعليقات ..

note: Text in echo
en: This text will be shown in the drop-down menus in the navigation bar. If left blank, the title of the page is used.
ar:  سيتم نشر هذا النص في القوائم المنسدلة في شريط التنقل , إذا ترك فارغا سيتم استخام عنوان الصفحة .

note: Text in echo
en: This text will be shown in the subscription button near the email field
ar: سيتم عرض هذا النص في زر الاشتراك بجانب حقل البريد الإلكتروني

note: Text in echo
en: This will default to the name of the selected category if left blank
ar: هذا السم الافتراضي إذا تركت التصنيف فارغاً

note: Text in echo
en: Thumbnail
ar: الصور المصغرة

note: Text in echo
en: Time for each post display:
ar: الوقت المناسب لعرض كل موضوع :

note: Text in echo
en: Title:
ar: العنوان :

note: Text in function
en: Top
ar: أعلى

note: Text in function
en: Trackbacks
ar: التنبيهات

note: Text in function
en: Translate this Page
ar: ترجمة هذه الصفحة

note: Text in function
en: Turn Downwards
ar: اتجاه للأسفل

note: Text in function
en: Turn Leftwards
ar: اتجاه لليسار

note: Text in function
en: Turn Rightwards
ar: إدارة لليمين

note: Text in function
en: Turn Upwards
ar: اتجاه للأعلى

note: Text in function
en: Twitter
ar: التويتر

note: Text in function
en: Use Category Icons Plugin
ar: استخدام إضافة أيقونات التصنيف

note: Text in function
en: Use custom image
ar: استعمال الصورة المخصصة

note: Text in echo
en: User:
ar: الاسم :

note: Text in function
en: Vertical Blinds
ar: ستائر عامودية

note: Text in echo
en: What language is your page in?
ar: ماهي اللغة المستخدمة في صفحتك ؟

note: Text in echo
en: Width of excerpt section:
ar: عرض مقطع المقتطف :

note: Text in echo
en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
ar: إظهار صندوق نصي للزوار بإدخال البريد الإلكتروني للاشتراك

note: Text in echo
en: Will show the selected Twitter icon
ar: سيظهر عند تحديد أيقونة التويتر

note: Text in echo
en: Will show up near the Twitter icon
ar: سيظهر بالقرب من أيقونة التويتر

note: Text in echo
en: Will show your latest tweets
ar: ظهور أحدث مواضيع التويتر

note: Text in function
en: Wipe
ar: مسح

note: Text in echo
en: You can choose to display an icon for the category based on the Category Icons plugin, or a custom image
ar: يمكنك عرض أيقونة التصنيف باستخدام إضافة أيقونات التصنيف أو تخصيص صورة

note: Text in echo
en: You must be logged in to post a comment
ar: يجب أن تكون مسجلا

note: Text in echo
en: You must be logged in to post a comment.
ar: يجب أن تكون مسجلا

note: Text in echo
en: Your Comment
ar: تعليقك

note: Text in echo
en: Your comment is awaiting moderation
ar: تعليقك ينتظر الموافقة

note: Text in function
en: Zoom
ar: تكبير

note: Text in function
en: Zoom and Fade
ar: تكبير وتلاشي

note: Text in echo
en: will not be published
ar: لن ينشر

note: Text in function
en: your-feed-name
ar: اسم التغذية ( الخلاصات )

note: Text in function
en: your-user-name
ar: حسابك في التويتر
