Suffusion - en to he translation catalogue (226 entries)

en: % Comments
he: % תגובות

en: % Responses
he: % תגובות

en: (required)
he: (נדרש)

en: 1 Response
he: תגובה אחת

en: <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>
he: כתובת אתר

en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
he: ווידגט זה מציג פוסטים נבחרים בתיבת גלילה

en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
he: ווידגט זה מציג פוסטים אחרונים מקטגוריה נבחרת

en: A search form for your blog
he: טופס חיפוש לבלוג

en: A widget for displaying featured posts.
he: ווידגט המציג פוסטים מיוחדים

en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
he: ווידגט המאפשר לקוראים לקרוא פוסטים בקטגוריה נבחרת

en: A widget to enable people to follow you on Twitter
he: ווידגט המאפשר לקוראים לעקוב אחריך בטוויטר

en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
he: ווידגט המאפשר לקוראים לתרגם את הפוסט באמצעות מנוע התרגום של גוגל

en: Add comments
he: הוספת תגובה

en: Archives
he: ארכיון

en: Bottom
he: תחתית

en: Categories
he: קטגוריות

en: Category Icon:
he: אייקון קטגוריות

en: Category Posts
he: פוסטים לקטגוריות

en: Category icon custom image link:
he: קישור עבור אייקון קטגוריות:

en: Comments
he: תגובות

en: Comments (RSS)
he: רסס לתגובות (RSS)

en: Comments are closed
he: הפוסט סגור לתגובות

en: Continue reading
he: המשך קריאה

en: Current post is covered by next post
he: פוסט נוכחי מכוסה על ידי פוסט קודם

en: Current post moves off next post
he: פוסט נוכחי נע לעבר הפוסט הבא

en: Custom Tab 1
he: טאב מותאים אישית 1

en: Custom Tab 10
he: טאב מותאים אישית 10

en: Custom Tab 2
he: טאב מותאים אישית 2

en: Custom Tab 3
he: טאב מותאים אישית 3

en: Custom Tab 4
he: טאב מותאים אישית 4

en: Custom Tab 5
he: טאב מותאים אישית 5

en: Custom Tab 6
he: טאב מותאים אישית  6

en: Custom Tab 7
he: טאב מותאים אישית  7

en: Custom Tab 8
he: טאב מותאים אישית  8

en: Custom Tab 9
he: טאב מותאים אישית  9

en: Custom image height:
he: גובה תמונה מותאמת אישית:

en: Custom image width:
he: רוחב תמונה מותאמת אישית

en: Diagonal Blinds
he: פסים אלכסוניים

en: Don't show any text
he: לא להציג שום טקסט

en: Don't show feeds
he: לא להציג פידים

en: Don't show tagline
he: לא להציג טאגליין

en: E-mail
he: דואר אלקטרוני

en: E.g. 250px
he: לדוגמא: 250px

en: Edit
he: עריכה

en: Email Subscription Box Default Text:
he: טקסט ברירת מחדל של מנויי דואר אלקטרוני

en: Email Subscription Button Text:
he: טקסט עבור לחצן מנויי דואר אלקטרוני

en: Enable custom image size for featured images
he: אפשר תמונה מותאמת אישית עבור תוכן מיוחד

en: Enter %1$s account name:
he: שם החשבון ב- %1$s:

en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
he: הכנסת מילות מפתח מופרדות באמצעות פסיק. מילים אלו יכללו כמטה-טאגים של פוסט זה

en: Enter email address
he: הכנסת כתובת דואר אלקטרוני

en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
he: כתובת מלאה של התמונה שברצונך להתשמש, כולל  http://

en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
he: כתובת מלאה של התמונה המוקטנת שברצונך להשתמש, כולל http://

en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
he: קבע זמן במילי-שניות. לדוגמא: 1000

en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
he: קבע זמן במילי-שניות. לדוגמא: 4000

en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
he: הכנסת חשבון ה- %1$s שלך. אם כתובת הפיד שלך היא: http://feeds.feedburner.com/my_feed, שם הפיד הוא: my_feed

en: Enter your full %1$s URL:
he: הכנת את כתובת ה- %1$s המלאה:

en: Entries (RSS)
he: רסס רשומות (RSS)

en: Error 404 - Not Found
he: שגיאה 404 - הדף לא נמצא

en: Excerpt background color:
he: צבע רקע למקטע

en: Excerpt font color:
he: צבע אות למקטע

en: Excerpt title color:
he: צבע כותרת למקטע:

en: Fade In
he: דעיכה

en: Featured Content
he: תוכן מיוחד

en: Featured Image
he: תמונה מיוחד

en: Featured content transition effect:
he: אפקט מעבר לתוכן המיוחד:

en: FeedBurner Feed:
he: כתובת הפייד של FeedBurner:

en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
he: הכנס רשימת קטגוריות מופרדות באמצעות פסיק. לדוגמא: 3,6,7,2

en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
he: הכנס רשימת עמודים מופרדות באמצעות פסיק. לדוגמא: 3,6,7,2

en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
he: הכנס רשימת פוסטים מופרדות באמצעות פסיק. לדוגמא: 3,6,7,2

en: Follow Me
he: עקבו אחריי

en: Follow me on Twitter
he: עקבו אחרי בטוויטר

en: Google Translator
he: תירגום באמצעות גוגל

en: Grow horizontally from center
he: גדילה אופקית מהמרכז

en: Grow vertically from center
he: גדילה אנכית מהמרכז

en: Height of featured content section:
he: גובה תיבת הטקסט של פוסטים מיוחדים

en: Horizontal Blinds
he: פסים אופקיים

en: If you have chosen to use a custom image in the previous option, please enter the complete URL of the category icon here, including http://
he: אם בחרת להשתמש באייקון מותאם אישית עבור הסעיף הקודם, יש להכניס כתובת מלאה של מיקום האייקון כולל http://

en: Include categories:
he: כלול קטגוריות:

en: Include latest posts
he: כלול פוסטים אחרונים

en: Include pages:
he: כלול עמודים:

en: Include posts:
he: כלול פוסטים:

en: Include sticky posts
he: כלול פוסטים דביקים

en: Leave a Reply
he: השארת תגובה

en: Leave a Reply to %s
he: השארת תגובה ל %s

en: Left
he: שמאלה

en: Links
he: קישורים

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
he: כניסת / יציאת אדמין, פידים ולינקים

en: Log out
he:   התנתקות

en: Logged in as %s.
he: מחובר כ: %s

en: Mail
he: דואר אלקטרוני

en: Maximum number of posts / pages to display:
he: מספר מקסימלי של דפים / פוסטים להצגה:

en: Meta
he: מטא

en: Meta Description
he: תיאור מטא

en: Meta Keywords
he: מילות מפתח מטא

en: My Tweets
he: הציוצים שלי:

en: Name
he: שם

en: Newer %1$s
he: %1$s חדשים יותר

en: Newer Comments
he: תגובות חדשות יותר

en: Newer Entries
he: רשומות חדשות יותר

en: Next Post
he: הפוסט הבא

en: No Comments
he: אין תגובות

en: No Responses
he: אין תגובות

en: No category icon
he: ללא אייקון קטגוריה

en: Not Found
he: לא נמצא

en: Nothing Found
he: כלום לא נמצא.

en: Number of "Latest Posts":
he: מספר פוסטים אחרונים:

en: Number of Tweets to display:
he: מספר ציוצים להצגה:

en: Number of posts to display:
he: מספר פוסטים להצגה:

en: Older %1$s
he: $1$s ישנים יותר

en: Older Comments
he: תגובות ישנות יותר

en: Older Entries
he: רשומות ישנות יותר

en: One Comment
he: תגובה אחת

en: One Response
he: תגובה אחת

en: Page %1$s of %2$s
he: עמוד %1$s מתוך %2$s

en: Page Title in Dropdown Menu
he: כותרת עמוד בתפריט נגלל

en: Pages
he: עמודים

en: Pages:
he: עמודים:

en: Pause
he: השהייה

en: Pingbacks
he: פינגבק

en: Please try another search.
he: חיפוש מחדש

en: Position of the excerpt:
he: מיקום המקטע:

en: Post display style:
he: סגנון תצוגת פוסטים:

en: Posted by %1$s at %2$s
he: פורסם על ידי %1$s  בתאריך %2$s

en: Posts from the selected category will show in the widget
he: פוסטים מהקטגוריה הנבחרת יוצגו בווידגט

en: Previous Post
he: הפוסט הקודם

en: Recent Comments
he: תגובות אחרונות

en: Recent Posts
he: פוסטים אחרונים

en: Recommended settings:
he: הגדרות מומלצות:

en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
he: גודל מומלץ: 32px אם ווידגט זה מוסף לאזור ה-  \"Right Header Widgets\".אם התמונה תהיה גודלה יותר הדבר יגרום לאיבוד איכות התמונה.

en: Resume
he: המשך

en: Right
he: ימינה

en: Rotate between the four positions
he: סובב בין ארבעת העמדות

en: Scroll Down
he: גלגל למטה

en: Scroll Horizontally
he: גלגל אופקית

en: Scroll Left
he: גלגל שמאלה

en: Scroll Right
he: גלגל ימינה

en: Scroll Up
he: גלגל למעלה

en: Scroll Vertically
he: גלגל במאונך

en: Search
he: חיפוש

en: Select
he: בחירה

en: Select category to show:
he: קטגוריות להצגה:

en: Select your %1$s icon
he: בחר את אייקון ה- %1$s

en: Select your Twitter icon:
he: אייקון טוויטר להצגה:

en: Select your icon size
he: גודל האייקון להצגה:

en: Set the height for the Twitter icon:
he: קביעת גובה של האייקון של טוויטר

en: Set the height for the category icon:
he: קבע את גובה אייקון הקטגוריה

en: Set the width for the category icon:
he: קבע את רוחב אייקון הקטגוריה

en: Show %1$s icon
he: הצגת האייקון של %1$s

en: Show Email Subscription
he: הצגת מנויי דואר אלקטרוני

en: Show FeedBurner reader count
he: הצגת כמות המנויים של FeedBurner

en: Show Previous, Pause and Next buttons
he: הצגת כפתורי הבא, השהייה והבא

en: Show Twitter Icon
he: הצגת אייקון של טוויטר

en: Show a Tagline
he: הצגת טאגליין

en: Show a numbered post index
he: הצגת אינדקס פוסטים ממוספר

en: Show excerpt only (no title)
he: הצגת מקטע בלבד (ללא כותרת)

en: Show feeds
he: הצגת פידים

en: Show icon
he: הצגת אייקון

en: Show my Tweets
he: הצגת הציוצים שלי

en: Show post title and excerpt
he: הצגת כותרת הפוסט ומקטע

en: Show post title only (no excerpt)
he: הצגת כותרת הפוסט בלבד

en: Show tagline
he: הצג טאגליין

en: Slide in and back horizontally
he: החלקה אופקית פנימה והחוצה

en: Slide in and back vertically
he: החלקה אנכית פנימה והחוצה

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
he: סליחה, אבל חיפשת משהו שהוא לא נמצא פה.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
he: אף פוסט אינו תואם את הקריטריון.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
he: פוסט זה סגור לתגובות.

en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
he: סליחה. הדף שחיפשת לא נמצא פה.

en: Source Language:
he: שפת מקור:

en: Squeeze in both edges horizontally
he: כיווץ אופקי משני הכיוונים

en: Squeeze in both edges vertically
he: כיווץ אנכי משני הכיוונים

en: Submit Comment
he: שליחת תגובה

en: Subscribe
he: הרשמה

en: Syndicate this site using RSS 2.0
he: השתמש ב RSS לשיתוף תוכן

en: Tag Cloud
he: ענן תגים

en: Tagged with:
he: כולל את התגים:

en: Tagline:
he: טאגליין:

en: Text display options:
he: אפשרויות תצוגת טקסט:

en: Text for "All Posts":
he: טקסט עבור כלל הפוסטים:

en: Text for "Next Post":
he: טקסט עבור הפוסט הבא

en: Text for "Pause":
he: טקסט עבור השהיית הטקסט:

en: Text for "Previous Post":
he: טקסט עבור פוסט קודם:

en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
he: שלושת ההגדרות הבאות נדרשות רק אם מציגים את לחצני הבא, השהה והקודם:

en: The image you have picked will be scaled to this height.
he: התמונה שבחרת תותאם לגובה הזה.

en: The image you have picked will be scaled to this width.
he: התמונה שבחרת תותאם לרוחב הזה.

en: The latest comments to all posts in RSS
he: תגובות אחרונות לכל הפוסטים ב RSS

en: This is the user who will be followed
he: זה המשתמש אשר אחריו יעקבו

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
he: פוסט זה מוגן באמצעות סיסמא. יש להכניס סיסמא על מנת לצפות בתגובות

en: This text will be shown in the subscription box by default. When the visitor starts entering the email address the text will disappear.
he: טקסט זה יופיע כברירת מחדל בתיבת רישום המנויים. כאשר משתמש מתחיל להקליד את כתובת הדואר האלקטרוני שלו, טקסט זה יעלם.

en: This text will be shown in the subscription button near the email field
he: הטקסט יופיע על לחצן הרישום על יד שדה כתובת הדואר האלקטרוני

en: This widget lets visitors of your blog subscribe to it and follow you on popular social networks like Digg, FaceBook etc. Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.
he: ווידגט זה מאפשר לקוראי הבלוג להירשם ולעקוב אחריך במדיות חברתיות פופלריות כמו Dig, פייסבוק, וכדומה. בנוסף ניתן להירשם לבלוג באמצעות דואר אלקטרוני (מצריך חשבון ב- FeedBurner)

en: This will default to the name of the selected category if left blank
he: זה יהיה שם ברירת מחדל במידה והקטגוריה הנבחרת נשארת ריקה

en: Thumbnail
he: תמונה מוקטנת

en: Time for each post display:
he: זמן לתצוגת כל פוסט (מילי-שניות)

en: Title:
he: כותרת:

en: Top
he: למעלה

en: Trackbacks
he: טראקבק

en: Translate this Page
he: תרגם דף זה

en: Turn Downwards
he: פניה למטה

en: Turn Leftwards
he: פניה שמאלה

en: Turn Rightwards
he: פניה ימינה

en: Turn Upwards
he: פניה למעלה

en: Twitter
he: טוויטר

en: Underline upon hover (sidebar-style)
he: קו תחתי בעת מעבר עכבר

en: Use Category Icons Plugin
he: השתמש בפלגאין עבור איקונים לקטגוריות

en: Use custom image
he: שימוש בתמונה מותאמת אישית

en: User:
he: משתמש:

en: Valid XHTML
he: כתובת XHTML חוקית

en: Vertical Blinds
he: תריסים אנכיים

en: Website (OpenID supported)
he: כתובת אתר (תומך ב- OpenID)

en: What language is your page in?
he: באיזה שפה הדף שלך?

en: Width of excerpt section:
he: רוחב המקטע:

en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
he: אפשרות למשתמשים להכניס את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם עבור רישום לקבלת עדכונים.

en: Will show the selected Twitter icon
he: יציג את אייקון טוייטר הנבחר

en: Will show up near the Twitter icon
he: יוצג על יד אייקון הטוויטר

en: Will show your latest tweets
he: יציג את הציוצים האחרונים שלך

en: Wipe
he: גלילה

en: You can choose to display an icon for the category based on the Category Icons plugin, or a custom image
he: ניתן לבחור להציג אייקון עבור קטגוריות או לבחור תמונה מותאמת אישית.

en: You must be logged in to post a comment
he: חובה להכנס על מנת להשאיר תגובות

en: You must be logged in to post a comment.
he: חובה להכנס על מנת להשאיר תגובות

en: Your Comment
he: התגובה שלך:

en: Your comment is awaiting moderation
he: תגובתך ממתינה לאישור.

en: Zoom
he: זום

en: Zoom and Fade
he: הגדלה ודעיכה

en: will not be published
he: לא יפורסם

en: your-feed-name
he: שם הפיד שלך

en: your-user-name
he: שם המשתמש בטוויטר
