Suffusion - en to it translation catalogue (174 entries)

note: Text in function
en: % Comments
it: % Commenti

note: Text in function
en: % Responses
it: % Commenti

note: Text in echo
en: (required)
it: (richiesto)

note: Text in function
en: 1 Response
it: 1 Commento

note: Text in echo
en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
it: <p>Questo widget mostra uno slider per i Featured Post.</p>

note: Text in echo
en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
it: <p>Questo widget permette di visualizzare l'ultimo articolo da una categoria.</p>

note: Text in function
en: A search form for your blog
it: Una Form di ricerca per il tuo blog

note: Text in function
en: A widget for displaying featured posts.
it: Un widget per mostrare i Featured Post.

note: Text in function
en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
it: Un widget per visualizzare i post in una categoria. Puoi usarlo per visualizzare i post con un certo criterio.

note: Text in function
en: A widget to enable people to follow you on Twitter
it: Un widget per permettere agli utenti di seguirti su Twitter

note: Text in function
en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
it: Un widget per permettere agli utenti di usare il Traduttore di Google per tradurre il vostro sito

note: Text in echo
en: Add comments
it: Lascia un Commento

note: Text in function
en: Alternate excerpt between left and right
it: Alterna riassunti tra sinistra e destra

note: Text in function
en: Alternate excerpt between top and bottom
it: Alterna riassunti tra alto e basso

note: Text in echo
en: Archives
it: Archivi

note: Text in function
en: Bottom
it: Basso

note: Text in echo
en: Categories
it: Categorie

note: Text in echo
en: Category Icon:
it: Icona Categoria:

note: Text in function
en: Category Posts
it: Articoli Categoria

note: Text in echo
en: Category icon custom image link:
it: Link immagine personalizzata categoria:

note: Text in function
en: Comments
it: Commenti

note: Text in echo
en: Comments (RSS)
it: Commenti (RSS)

note: Text in echo
en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
it: Commenti <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

note: Text in echo
en: Comments are closed
it: Commenti Chiusi

note: Text in function
en: Continue reading
it: Continua a leggere

note: Text in function
en: Current post is covered by next post
it: L'articolo viene ricoperto da quello seguente

note: Text in echo
en: Custom image height:
it: Altezza personalizzata immagine:

note: Text in echo
en: Custom image width:
it: Larghezza personalizzata immagine

note: Text in function
en: Don't show any text
it: Non mostrare alcun testo

note: Text in function
en: Don't show feeds
it: Non mostare i Feed

note: Text in echo
en: E.g. 250px
it: Es. 250 px

note: Text in function
en: Edit
it: Modifica

note: Text in echo
en: Email Subscription Box Default Text:
it: Testo predefinito per il Box di sottoscrizione Email:

note: Text in echo
en: Email Subscription Button Text:
it: Testo Pulsante per sottoscrizione email

note: Text in echo
en: Enable custom image size for featured images
it: Abilita l'uso di grandezze personalizzate per le immagini Featured

note: Text in function
en: Enter %1$s account name:
it: Inserisci nome account %1$s

note: Text in echo
en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
it: Inserisci una lista di parole chiave per questo Articolo (separate da una virgola). Questa lista verrà inclusa nei meta tag di questo post.

note: Text in function
en: Enter email address
it: Inserisci email

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
it: Inserisci l'URL completa per l'immagine Featured che volete usare, incluso http://

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
it: Inserisci l'URL completo per il thumbnail (miniatura) che vuoi usare, incluso http://

note: Text in echo
en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
it: Inserisci il tempo in millisecondi. Es. 1000

note: Text in echo
en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
it: Inserisci il tempo in millisecondi. Es. 4000

note: Text in function
en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
it: Inserisci il nome del tuo feed %1$s. Se il tuo indirizzo per il feed è http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, il tuo nome è my_feed_name

note: Text in function
en: Enter your full %1$s URL:
it: Inserisci ULR completo %1$s:

note: Text in echo
en: Entries (RSS)
it: Articoli (RSS)

note: Text in echo
en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
it: Articoli <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

note: Text in function
en: Error 404 - Not Found
it: Errore 404 - Non Trovato

note: Text in echo
en: Excerpt background color:
it: Colore di sfondo riassunti:

note: Text in echo
en: Excerpt font color:
it: Colore scrittura riassunti:

note: Text in echo
en: Excerpt title color:
it: Colore titolo riassunti:

note: Text in function
en: Featured Content
it: Contenuto in Evidenza

note: Text in echo
en: Featured Image
it: Immagini in Evidenza

note: Text in echo
en: Featured content transition effect:
it: Effetti di transizione contenuto in Evidenza:

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
it: Riempi con gli ID delle categorie (separate da virgola). Es. 3,8,17

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
it: Riempi con gli ID delle pagine (separate da virgola). Es. 7,9,13

note: Text in echo
en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
it: Riempi con gli ID degli Articoli (separate da virgola). Es. 7,9,13

note: Text in function
en: Follow Me
it: Seguimi

note: Text in function
en: Follow me on Twitter
it: Seguimi su Twitter

note: Text in function
en: Google Translator
it: Traduttore Google

note: Text in function
en: Grow horizontally from center
it: Cresci orizzontalmente dal centro

note: Text in function
en: Grow vertically from center
it: Cresi verticalmente dal centro

note: Text in echo
en: Height of featured content section:
it: Altezza delle sezioni dei contenuti in evidenza:

note: Text in echo
en: If you are including latest posts and you select 5 here, the latest 5 posts will be included in the featured content. If this number is higher than the maximum number of posts, this setting will be ignored
it: Se selezioni la spunta "Includi ultimi articoli" e selezioni 5 qui, gli ultimi 5 articoli verranno inclusi tra i contenuti in evidenza. Se questo numero è maggiore di "Massimo numero di articoli/pagine da visualizzare" questa impostazione verrà ignorata

note: Text in function
en: If you are placing this widget in the \"Right Header Widgets\":
it: Se posizioni questo widget nel "Right Header Widgets"

note: Text in function
en: If you are placing this widget in the sidebars or in \"Widget Area below Header\" or \"Widget Area below Footer\":
it: Se posizioni questo widget nella sidebar oppure in "Widget Area below Header" oppure in "Widget Area Below Footer":

note: Text in echo
en: If you have chosen to use a custom image in the previous option, please enter the complete URL of the category icon here, including http://
it: Se hai scelto di usare un'immagine personalizzata nella precedente opzione, inserisci l'URL completo delle icone delle categorie qui, includendo http://

note: Text in echo
en: Include categories:
it: Includi Categorie:

note: Text in echo
en: Include latest posts
it: Includi Ultimi Articoli

note: Text in echo
en: Include pages:
it: Includi Pagine:

note: Text in echo
en: Include posts:
it: Includi Articoli:

note: Text in echo
en: Include sticky posts
it: Includi Sticky Post

note: Text in echo
en: Leave a Reply
it: Lascia un commento

note: Text in function
en: Leave a Reply to %s
it: Lascia un commento per %s

note: Text in function
en: Left
it: Sinistra

note: Text in function
en: Logged in as %s.
it: Autenticato come %s.

note: Text in echo
en: Maximum number of posts / pages to display:
it: Massimo numero di articoli/pagine da visualizzare

note: Text in function
en: My Tweets
it: Tweet

note: Text in echo
en: Name
it: Nome

note: Text in function
en: Newer %1$s
it: Nuovi %1$s

note: Text in function
en: Newer Comments
it: Nuovi Commenti

note: Text in function
en: Newer Entries
it: Nuove aggiunte

note: Text in function
en: Next Post
it: Prossimo Articolo

note: Text in function
en: No Comments
it: Nessun Commento

note: Text in function
en: No Responses
it: Nessun Commento

note: Text in function
en: No category icon
it: Nessuna Icona Categoria

note: Text in echo
en: Not Found
it: Nessun Risultato

note: Text in echo
en: Nothing Found
it: Nessun Risultato

note: Text in echo
en: Number of "Latest Posts":
it: Numero di "Ultiimi Articoli"

note: Text in echo
en: Number of Tweets to display:
it: Numero di Tweet da visualizzare:

note: Text in echo
en: Number of posts to display:
it: Numero di articoli da visualizzare:

note: Text in function
en: Older %1$s
it: Vecchi %1$s

note: Text in function
en: Older Comments
it: Vecchi commenti

note: Text in function
en: Older Entries
it: Vecchie Aggiunte

note: Text in function
en: One Comment
it: 1 Commento

note: Text in function
en: One Response
it: 1 Commento

note: Text in function
en: Page %1$s of %2$s
it: Pagina %1$s di %2$s

note: Text in function
en: Pages
it: Pagine

note: Text in function
en: Pages:
it: Pagine:

note: Text in function
en: Pause
it: Pausa

note: Text in echo
en: Please try another search.
it: Prova con altre chiavi di ricerca.

note: Text in echo
en: Position of the excerpt:
it: Posizione del riassunto:

note: Text in echo
en: Post display style:
it: Stile visualizzazione articoli:

note: Text in function
en: Posted by %1$s at %2$s
it: Scritto da %1$s alle %2$s

note: Text in echo
en: Posts from the selected category will show in the widget
it: Gli articoli delle categorie selezionate verranno visualizzati in un widget

note: Text in function
en: Previous Post
it: Articolo Precedente

note: Text in function
en: Recent Comments
it: Commenti Recenti

note: Text in function
en: Recent Posts
it: Articoli Recenti

note: Text in function
en: Recommended settings:
it: Impostazioni Consigliate:

note: Text in echo
en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
it: Impostazioni Consigliate: 32px se il widget è stato aggiunto nell'area "Right Header Widgets", altrimenti qualsiasi cosa. NB rendere l'immagino troppo larga causa perdita di qualità

note: Text in function
en: Resume
it: Riprendi

note: Text in function
en: Right
it: Destra

note: Text in function
en: Rotate between the four positions
it: Cambia a rotazione (su, giu, destra, sinistra)

note: Text in echo
en: Search
it: Cerca

note: Text in function
en: Select
it: Seleziona

note: Text in echo
en: Select category to show:
it: Seleziona categorie da mostrare:

note: Text in function
en: Select your %1$s icon
it: Seleziona la tua icona %1$s

note: Text in echo
en: Select your Twitter icon:
it: Seleziona la tua icona Twitter:

note: Text in echo
en: Select your icon size
it: Seleziona la grandezza della tua icona

note: Text in echo
en: Set the height for the Twitter icon:
it: Imposta l'altezza dell'icona Twitter

note: Text in echo
en: Set the height for the category icon:
it: Imposta l'altezza dell'icona delle categorie

note: Text in echo
en: Set the width for the category icon:
it: Imposta la larghezza dell'icona delle categorie

note: Text in function
en: Show %1$s icon
it: Mostra icona %1$s

note: Text in echo
en: Show FeedBurner reader count
it: Mostra contatore letture Feedburner

note: Text in echo
en: Show Previous, Pause and Next buttons
it: Mostra Pulsanti: Precedente, Pausa, Prossimo

note: Text in echo
en: Show Twitter Icon
it: Mostra icona Twitter

note: Text in function
en: Show excerpt only (no title)
it: Mostra solo riassunti (no titolo)

note: Text in function
en: Show feeds
it: Mostra Feed

note: Text in function
en: Show icon
it: Mostra icona

note: Text in echo
en: Show my Tweets
it: Mostra i miei Tweet

note: Text in function
en: Show post title and excerpt
it: Mostra Titolo Articolo e riassunto

note: Text in function
en: Show post title only (no excerpt)
it: Mostra solo il Titolo dell'Articolo (no riassunto)

note: Text in echo
en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
it: Spiacente ma stai cercando qualcosa che non è qui

note: Text in echo
en: Sorry, no posts matched your criteria.
it: Spiacente, nessun risultato trovato.

note: Text in echo
en: Sorry, the comment form is closed at this time.
it: Spiacente, I commenti sono chiusi al momento

note: Text in function
en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
it: Spiacente, la pagina che stai cercando non esiste.

note: Text in echo
en: Source Language:
it: Linguaggio Sorgente:

note: Text in echo
en: Submit Comment
it: Lascia Commento

note: Text in function
en: Syndicate this site using RSS 2.0
it: Vai agli articoli su RSS

note: Text in echo
en: Tagged with:
it: Tag:

note: Text in echo
en: Text display options:
it: Opzioni visualizzazione testo

note: Text in echo
en: Text for "All Posts":
it: Testo per "All Posts"

note: Text in echo
en: Text for "Next Post":
it: Testo per "Next Post":

note: Text in echo
en: Text for "Pause":
it: Testo per "Pause"

note: Text in echo
en: Text for "Previous Post":
it: Testo per "Previous Post"

note: Text in echo
en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
it: Queste impostazioni verranno applicate se scegli l'opzione per mostrare i pulsanti: Precedente, Pausa, Prossimo

note: Text in echo
en: The image you have picked will be scaled to this height.
it: L'immagine scelta verrà scalato a questa altezza.

note: Text in echo
en: The image you have picked will be scaled to this width.
it: L'immagine scelta verrà scalato a questa larghezza.

note: Text in function
en: The latest comments to all posts in RSS
it: Gli utlimi commenti a tutti gli Articoli RSS

note: Text in echo
en: This is applicable only if custom image size is enabled
it: Questa impostazione viene applicata solo se hai abilitato l'uso di grandezze personalizzate per le immagini in evidenza

note: Text in echo
en: This is only applicable if your excerpt is at the right or at the left of your featured posts.
it: Questa impostazione è applicabile solo se il tuo riassunto è a destra o a sinistra dei tuoi Articoli in Evidenza

note: Text in echo
en: This is the user who will be followed
it: Questo è il nick che verrà seguito

note: Text in echo
en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo articolo è protetto da password. Inserisci la password per vedere i commenti.

note: Text in echo
en: This text will be shown in the subscription box by default. When the visitor starts entering the email address the text will disappear.
it: Questo testo verrà mostrato di default nel box di inserimento email. Quando i visitatori comincieranno a visitare l'indirizzo mail il testo scomparirà.

note: Text in echo
en: This text will be shown in the subscription button near the email field
it: Questo testo verrà mostrato nel pulsante "subscription" vicino al campo mail

note: Text in function
en: This widget lets visitors of your blog subscribe to it and follow you on popular social networks like Digg, FaceBook etc. Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.
it: Questo widget permette ai tuoi visitatori di sottoscrivere il tuo blog sui piu popolari social network (Digg, Facebook, Twitter etc.) Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.

note: Text in echo
en: Thumbnail
it: Thumbnail (Miniatura)

note: Text in echo
en: Time for each post display:
it: Tempo di visualizzazione per ogni articolo:

note: Text in echo
en: Title:
it: Titolo;

note: Text in function
en: Top
it: In Alto

note: Text in function
en: Translate this Page
it: Traduci questa pagina

note: Text in echo
en: Website (OpenID supported)
it: Website (OpenID supportato)

note: Text in echo
en: What language is your page in?
it: In che linguaggio è il tuo sito?

note: Text in echo
en: Width of excerpt section:
it: Larghezza della sezione riassunti:

note: Text in echo
en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
it: Mostra una casella di testo per i visitatori per inserire un'indirizzo email per la sottoscrizione

note: Text in echo
en: Will show the selected Twitter icon
it: Verrà mostrata l'icona Twitter selezionata

note: Text in echo
en: Will show up near the Twitter icon
it: Verrà mostrato sopra l'icona Twitter

note: Text in echo
en: Will show your latest tweets
it: Mostrerà i tuoi ultimi tweet

note: Text in echo
en: You must be logged in to post a comment
it: Devi avere un account per lasciare un commento

note: Text in echo
en: You must be logged in to post a comment.
it: Devi avere un account per lasciare un commento

note: Text in echo
en: Your Comment
it: Scrivi il Commento

note: Text in echo
en: Your comment is awaiting moderation
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione

note: Text in echo
en: will not be published
it: non verrà pubblicato

note: Text in function
en: your-feed-name
it: tuo-nick-feed

note: Text in function
en: your-user-name
it: tuo-user-name
