Suffusion - en to ru translation catalogue (205 entries)

en: % Comments
ru: % Комментариев

en: % Responses
ru: % Ответов

en: %1$s to &#8220;%2$s&#8221;
ru: %1$s к &#8220;%2$s&#8221;

en: (required)
ru: (обязательно)

en: 1 Response
ru: 1 Ответ

en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
ru: <p>Отображает слайд-шоу.</p>

en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
ru: <p>Отображает последние записи из выбранной категории.</p>

en: A search form for your blog
ru: Форма поиска по сайту

en: A widget for displaying featured posts.
ru: Отображает избранные записи в слайд-шоу.

en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
ru: Отображает записи из выбранной категории.

en: A widget to enable people to follow you on Twitter
ru: Виджет интеграции с Twitter

en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
ru: Перевод страниц вашего сайта на другие языки с помощью Google Translator

en: Add comments
ru: Добавить комментарий

en: Alternate excerpt between left and right
ru: Менять между слева и справа

en: Alternate excerpt between top and bottom
ru: Менять между верхом и низом

en: Archives
ru: Архивы

en: Bottom
ru: Снизу

en: Box upon hover (magazine-style)
ru: При наведении - боксом (magazine-style)

en: Categories
ru: Рубрики

en: Category Icon:
ru: Иконка Рубрик:

en: Category Posts
ru: Записи Рубрики

en: Category icon custom image link:
ru: URL-адрес иконки Рубрик:

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments (RSS)
ru: Комментарии (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ru: Комментарии <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Comments are closed
ru: Комментарии закрыты

en: Continue reading
ru: Читать далее

en: Current post is covered by next post
ru: Текущая запись заменяется следующей

en: Current post moves off next post
ru: Текущая запись переносится в следующую

en: Custom image height:
ru: Произвольная высота изображения:

en: Custom image width:
ru: Произвольная ширина изображения:

en: Do not link to this page in the navigation bars
ru: Без ссылки на эту страницу в панели навигации

en: Don't show any text
ru: Не показывать текст

en: Don't show feeds
ru: Не показывать фиды

en: Don't show tagline
ru: Не показывать подзаголовок

en: E.g. 250px
ru: Например, 250px

en: Edit
ru: Редактировать

en: Email Subscription Box Default Text:
ru: Текст в поле ввода e-mail:

en: Email Subscription Button Text:
ru: Текст на кнопке подписки на e-mail:

en: Enable custom image size for featured images
ru: Включить произвольные размеры изображений в слайдшоу

en: Enter %1$s account name:
ru: Ваш аккаунт %1$s:

en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
ru: Введите ключевые слова записи через запятую (используется поисковыми системами).

en: Enter email address
ru: Ваш e-mail

en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
ru: Полный URL-адрес изображения, которое будет использоваться в слайдшоу

en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
ru: Полный URL-адрес изображения миниатюры записи

en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
ru: Введите время в миллисекундах. Например, 1000

en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
ru: Введите время в миллисекундах. Например, 4000

en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
ru: Название Вашего фида %1$s. Например,  если полный адрес http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, то необходимо ввести только my_feed_name

en: Enter your full %1$s URL:
ru: Полный URL-адрес Вашей страницы %1$s:

en: Entries (RSS)
ru: Записи (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ru: Записи <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Error 404 - Not Found
ru: Ошибка 404 - не найдено

en: Excerpt background color:
ru: Цвет фона блока с текстом

en: Excerpt font color:
ru: Цвет шрифта цитаты:

en: Excerpt title color:
ru: Цвет шрифта заголовка:

en: Fade In
ru: Плавно увеличивать

en: Featured Content
ru: Содержимое слайд-шоу

en: Featured Image
ru: Изображения в Слайд-шоу

en: Featured content transition effect:
ru: Эффект при смене слайдов:

en: FeedBurner Feed:
ru: Фид FeedBurner:

en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
ru: Введите ID Рубрик, разделяя запятой. Например, 3,8,17

en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
ru: Введите ID Страниц, разделяя запятой. Например, 7,9,13

en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
ru: Введите ID записей, разделяя запятой. Например, 7,9,13

en: Grow horizontally from center
ru: Горизональное увеличение из центра

en: Grow vertically from center
ru: Вертикальное увеличение из центра

en: Height of featured content section:
ru: Высота Блока Слайд-шоу:

en: If this box is checked, clicking on this page in the navigation bar will not take you anywhere.
ru: Запретить переход к странице из панели навигации.

en: If this box is checked, this post will show up as a headline in the magazine template.
ru: Добавить запись в раздел «headline» при использовании шаблона «magazine».

en: If this box is checked, this post will show up as an excerpt in the magazine template.
ru: Добавить запись в раздел «excerpt» при использовании шаблона «magazine».

en: If you are including latest posts and you select 5 here, the latest 5 posts will be included in the featured content. If this number is higher than the maximum number of posts, this setting will be ignored
ru: Укажите сколько последних записей Вашего сайта будут автоматически отображаться в Слайд-шоу. Если значение больше, чем количество существующих записей, то параметр игнорируется

en: If you are placing this widget in the \"Right Header Widgets\":
ru: При использовании виджета в области \"Right Header Widgets\":

en: If you are placing this widget in the sidebars or in \"Widget Area below Header\" or \"Widget Area below Footer\":
ru: При использовании виджета в области  \"Widget Area below Header\" или \"Widget Area below Footer\":

en: If you have chosen to use a custom image in the previous option, please enter the complete URL of the category icon here, including http://
ru: Если активировано использование произвольной иконки, то укажите полный URL-адрес иконки Рубрик, включая http://

en: Include categories:
ru: Добавить рубрики:

en: Include latest posts
ru: Добавить последние записи

en: Include pages:
ru: Добавить страницы:

en: Include posts:
ru: Добавить записи:

en: Include sticky posts
ru: Добавить прилепленные записи

en: Leave a Reply
ru: Оставить комментарий

en: Leave a Reply to %s
ru: Оставить комментарий к %s

en: Left
ru: Слева

en: Links
ru: Ссылки

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
ru: Форма входа, ссылки на раздел управления сайтом и фиды

en: Log out
ru: Выйти

en: Logged in as %s.
ru: Вы вошли как %s.

en: Mail
ru: Почта

en: Make this post a headline
ru: Добавить запись в раздел «headline»

en: Make this post an excerpt in the magazine layout
ru: Добавить запись в раздел «excerpt»

en: Maximum number of posts / pages to display:
ru: Максимальное количество отображаемых записей / страниц:

en: Meta
ru: Мета

en: Meta Keywords
ru: Ключевые слова

en: Name
ru: Ник

en: Newer %1$s
ru: Свежие %1$s

en: Newer Comments
ru: Свежие комментарии

en: Newer Entries
ru: Свежие записи

en: Next Post
ru: Следующая запись

en: No Comments
ru: Комментариев нет

en: No Responses
ru: Комментариев нет

en: No category icon
ru: Без иконки рубрик

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Number of "Latest Posts":
ru: Количество «Последних записей»:

en: Number of Tweets to display:
ru: Количество Tweets:

en: Number of posts to display:
ru: Количество отображаемых записей:

en: Older %1$s
ru: Предыдущее %1$s

en: Older Comments
ru: Предыдущие комментарии

en: Older Entries
ru: Предыдущие записи

en: One Comment
ru: Один комментарий

en: One Response
ru: Один комментарий

en: Page %1$s of %2$s
ru: Страница %1$s из %2$s

en: Page Title in Dropdown Menu
ru: Заголовок страницы в раскрывающемся меню

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Pause
ru: Пауза

en: Please try another search.
ru: Попробуйте поиск с другим запросом.

en: Position of the excerpt:
ru: Позиция цитаты:

en: Post display style:
ru: Стиль отображения записи:

en: Posted by %1$s at %2$s
ru: Опубликовано %1$s в %2$s

en: Posts from the selected category will show in the widget
ru: Виджет покажет Записи из выбранной Рубрики

en: Previous Post
ru: Предыдущее

en: Recent Comments
ru: Последние комментарии

en: Recent Posts
ru: Последние записи

en: Recommended settings:
ru: Рекомендуемые настройки:

en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
ru: Рекомендуемый размер: 32px в области \"Right Header Widgets\". Использование слишком большого размера приведет к потере качества отображаемой картинки.

en: Resume
ru: Продолжить

en: Right
ru: Справа

en: Rotate between the four positions
ru: Менять между четырьмя позициями

en: Search
ru: Поиск

en: Select
ru: Выбрать

en: Select category to show:
ru: Показывать рубрики:

en: Select your %1$s icon
ru: Иконка %1$s

en: Select your Twitter icon:
ru: Иконка  Twitter:

en: Select your icon size
ru: Размер иконки

en: Set the height for the Twitter icon:
ru: Высота иконки Twitter:

en: Set the height for the category icon:
ru: Высота иконки Рубрик

en: Set the width for the category icon:
ru: Ширина иконки Рубрик

en: Show %1$s icon
ru: Показывать иконку %1$s

en: Show Email Subscription
ru: Показывать подписку на e-mail

en: Show FeedBurner reader count
ru: Показывать счетчик подписчиков FeedBurner

en: Show Previous, Pause and Next buttons
ru: Показывать кнопки Предыдущее, Пауза и Следующее

en: Show Twitter Icon
ru: Показывать иконку Twitter

en: Show a Tagline
ru: Показывать подзаголовок

en: Show a numbered post index
ru: Показывать нумерацию слайдов

en: Show excerpt only (no title)
ru: Показать цитаты (без заголовков)

en: Show feeds
ru: Показать фиды

en: Show icon
ru: Показывать иконку

en: Show my Tweets
ru: Показывать Tweets

en: Show post title and excerpt
ru: Показывать заголовки и цитаты

en: Show post title only (no excerpt)
ru: Показывать заголовки (без цитат)

en: Show tagline
ru: Показывать подзаголовок

en: Slide in and back horizontally
ru: Горизональное скольжение

en: Slide in and back vertically
ru: Вертикальное скольжение

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
ru: Извините, ничего не найдено

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ru: Извините, записей с такими критериями не существует.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
ru: Извините, в данный момент комметарии закрыты.

en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
ru: Извините, запрашиваемой страницы не существует.

en: Source Language:
ru: Язык записей на сайте:

en: Squeeze in both edges horizontally
ru: Выдавливать с краев горизонтально

en: Squeeze in both edges vertically
ru: Выдавливать с краев вертикально

en: Submit Comment
ru: Отправить

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Syndicate this site using RSS 2.0
ru: RSS 2.0

en: Tag Cloud
ru: Облако меток

en: Tagged with:
ru: Метки:

en: Tagline:
ru: Подзаголовок:

en: Text display options:
ru: Настройки для текста:

en: Text for "All Posts":
ru: Подпись кнопки "Еще":

en: Text for "Next Post":
ru: Подпись кнопки "Следующее"

en: Text for "Pause":
ru: Подпись кнопки "Пауза"

en: Text for "Previous Post":
ru: Подпись кнопки "Предыдущее"

en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
ru: Следующие три параметра имеют силу только если включено отображение кнопок Предыдущее, Пауза и Следующее:

en: The image you have picked will be scaled to this height.
ru: Изображение будет уменьшено до заданной высоты.

en: The image you have picked will be scaled to this width.
ru: Изображение будет уменьшено до заданной ширины.

en: The latest comments to all posts in RSS
ru: Комментарии (RSS)

en: The text you enter here will be the displayed in the button for \"All Posts\". If you leave this field blank the button will not be shown.
ru: Подпись кнопки \"Еще\". Оставьте пустым, если не хотите использовать такую кнопку.

en: This is applicable only if custom image size is enabled
ru: Имеет силу, если выбрано использование произвольных размеров изображений

en: This is only applicable if your excerpt is at the right or at the left of your featured posts.
ru: Имеет силу, если Цитата слева или справа от Слайд-шоу.

en: This is the user who will be followed
ru: Логин Twitter

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ru: Запись защищена паролем. Для просмотра комментариев введите пароль.

en: This text will be shown in the drop-down menus in the navigation bar. If left blank, the title of the page is used.
ru: Альтернативный заголовок для раскрывающегося меню в панели навигации. Оставте поле пустым, если хотите использовать заголовок страницы по умолчанию.

en: This text will be shown in the subscription box by default. When the visitor starts entering the email address the text will disappear.
ru: Пропадет, когда посетитель начнет ввод.

en: This text will be shown in the subscription button near the email field
ru: Подпись кнопки подписки на e-mail

en: This widget lets visitors of your blog subscribe to it and follow you on popular social networks like Digg, FaceBook etc. Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.
ru: Виджет позволяет посетителям подписаться на Ваши страницы в популярных социальных сетях, таких как Digg, FaceBook и т.д. Дополнительно можно настроить подписку через FeedBurner.

en: This will default to the name of the selected category if left blank
ru: Оставьте пустым, если хотите использовать название рубрики по умолчанию

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Time for each post display:
ru: Время отображения каждой записи:

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Top
ru: Сверху

en: Underline upon hover (sidebar-style)
ru: Подчеркивать при наведение (стиль боковой панели)

en: Use Category Icons Plugin
ru: Использовать плагин Category Icons

en: Use custom image
ru: Использовать произвольные изображения

en: User:
ru: Логин:

en: Website (OpenID supported)
ru: Web-сайт (поддерживается OpenID)

en: What language is your page in?
ru: С какого языка нужно переводить?

en: Width of excerpt section:
ru: Ширина блока цитат:

en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
ru: Показывает поле ввода e-mail для подписки

en: Will show the selected Twitter icon
ru: Показать иконку Twitter

en: Will show up near the Twitter icon
ru: Отображается рядом с иконкой Twitter

en: Will show your latest tweets
ru: Показать последние tweets

en: You can choose to display an icon for the category based on the Category Icons plugin, or a custom image
ru: Вы можете поменять иконку Рубрик с помощью плагина  Category Icons или использовать произвольное изображение

en: You must be logged in to post a comment
ru: Для добавления комментария необходимо войти

en: You must be logged in to post a comment.
ru: Для добавления комментария необходимо войти.

en: Your Comment
ru: Ваш комментарий

en: Your comment is awaiting moderation
ru: Ваш комментарий ожидает модерации

en: will not be published
ru: не публикуется
