Fusion 2.6 - en to nl translation catalogue (106 entries)

en: Page not found (404)
nl: Pagina niet gevonden (404)

en: Archive for category %s
nl: Archief voor categorie %s

en: Posts Tagged %s
nl: Berichten met label %s

en: Archive for %s
nl: Archief voor %s

en: F jS, Y
nl: j F Y

en: F, Y
nl: F Y

en: Author Archive
nl: Auteurarchief

en: Blog Archives
nl: Berichtenarchief

en: Permanent Link:
nl: Permalink:

en: Posted by %s in %s on %s
nl: Geplaatst door %s in %s op %s

en: Posts by %s
nl: Berichten van %s

en: Read the rest of this entry &raquo;
nl: Lees verder &raquo;

en: No Comments
nl: Nog geen reacties

en: 1 Comment
nl: 1 reactie

en: % Comments
nl: % reacties

en: &laquo; Older Entries
nl: &laquo; Oudere berichten

en: Newer Entries &raquo;
nl: Nieuwere berichten &raquo;

en: Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.
nl: Sorry, er zijn nog geen berichten in de categorie %s.

en: Sorry, but there aren't any posts with this date.
nl: Sorry, er zijn geen berichten van deze datum.

en: Sorry, but there aren't any posts by %s yet.
nl: Sorry, er zijn geen berichten van %s.

en: No posts found.
nl: Geen berichten gevonden.

en: Archives by Month:
nl: Archieven per maand:

en: Archives by Subject:
nl: Archieven per onderwerp:

en: This user hasn't shared any biographical information
nl: Deze gebruiker heeft geen biografische informatie gedeeld

en: l, F jS, Y
nl: l j F Y

en: Tags:
nl: Labels:

en: Posted in %s
nl: Geplaatst in %s

en: Edit
nl: Bewerken

en: No posts found by this author.
nl: Geen berichten van deze auteur gevonden.

en: Enter your password to view comments
nl: Voer uw wachtwoord in om reacties te bekijken

en: Comments
nl: Reacties

en: No comments yet.
nl: Nog geen reacties.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
nl: U dient <a href="%s">ingelogd</a> te zijn om te reageren.

en: Cancel Reply
nl: Annuleren

en: Logged in as %s.
nl: Ingelogd als %s.

en: Log out of this account
nl: Uitloggen

en: Logout &raquo;
nl: Uitloggen &raquo;

en: Welcome back <strong>%s</strong>.
nl: Welkom terug <strong>%s</strong>

en: Change &raquo;
nl: Wijzigen &raquo;

en: Close &raquo;
nl: Sluiten &raquo;

en: Name
nl: Naam

en: (required)
nl: (verplicht)

en: E-Mail
nl: E-mail

en: (will not be published)
nl: (wordt niet gepubliceerd)

en: Submit Comment
nl: Reactie plaatsen

en: No trackbacks yet.
nl: Nog geen trackbacks.

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Fusion theme by %s
nl: Fusion thema door %s

en: Entries (RSS)
nl: Berichten (RSS)

en: and
nl: en

en: Comments (RSS)
nl: Reacties (RSS)

en: Increase/Decrease text size
nl: Lettergrootte vergoten/verkleinen

en: Switch between full and fixed width
nl: Schakelen tussen volledige en vaste breedte

en: Fusion Theme Options
nl: Fusion thema-opties

en: Separate with commas
nl: kommagescheiden

en: Use custom logo image
nl: Eigen logo-afbeelding gebruiken

en: Upload your logo as "logo.png" in the theme directory:
nl: Upload uw logo als "logo.png" in de map van het thema:

en: You should export the logo image with transparency enabled
nl: Transparantie moet ingeschakeld zijn voor de logo-afbeelding

en: Disable homepage tab
nl: Homepage tab uitschakelen

en: Check this if you are using a static page as the homepage
nl: Vink dit aan als u een statische pagina als homepage gebruikt

en: Show the categories as header tabs
nl: Categorie&euml;n als tabs tonen

en: (instead of pages)
nl: (in plaats van pagina's)

en: Disable the default category block in the sidebar
nl: Standaard categorie&euml;n-blok in sidebar uitschakelen

en: Check if you prefer the widgetized category display or just want to hide the categories
nl: Vink dit aan als u voorkeur geeft aan de widget voor categorie&euml;n, of als u de categorie&euml;n niet wilt tonen

en: Disable the default search block in the sidebar
nl: Standaard zoekblok in sidebar uitschakelen

en: Check if you don't like the theme-default search look
nl: Vink dit aan als u de standaard zoeklayout van dit thema niet mooi vindt

en: Disable layout controls (Aa/<>)
nl: Opmaakknoppen uitschakelen (Aa/<>)

en: Default page content width:
nl: Standaardbreedte pagina-inhoud:

en: Fixed (960 pixels)
nl: Vast (960 pixels)

en: Fluid (95 percent of the visitor's screen width)
nl: Variabel (95% van de schermbreedte)

en: Note that if the layout controls are enabled, the visitor's javascript page width cookie setting will override this option
nl: NB: Als de opmaakknoppen ingeschakeld zijn heeft de instelling van de bezoeker prioriteit

en: Sidebar position:
nl: Positie van de sidebar

en: Right (default)
nl: Rechts (standaard)

en: Left
nl: Links

en: Disable jQuery and the associated code
nl: jQuery en aanverwante code uitschakelen

en: This will reduce the page load with ~70 KB, but will also disable some features and effects (layout controls, rss links inside category menu, comment tabs, trackbacks).<br />You shouldn't change this unless you have problems with your host regarding bandwidth
nl: Dit zal het paginaverkeer met ~70 KB doen afnemen, maar schakelt tevens sommige opties en effecten uit (opmaakknoppen, RSS links binnen het categoriemenu, reactie-tabs, trackbacks).<br />U zou dit niet hoeven veranderen tenzij u beperkt bent in bandbreedte

en: Custom CSS code
nl: Eigen CSS code

en: Here you can add or change anything related to design if you have some basic CSS knowledge. Check %s to see existing styles, which you can redefine here.
nl: Hier kunt u alles met betrekking tot de opmaak toevoegen of wijzigen, als u basiskennis heeft van CSS. Gebruik %s ter referentie.

en: Don't modify style.css if you wish to preserve your changes after theme update! Use this option instead.
nl: Verander niet zelf style.css als u wilt dat uw wijzigingen behouden blijven na een update van dit thema! Gebruik deze optie in plaats daarvan.

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: %s by %s at %s
nl: %s door %s om %s

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Uw reactie is in afwachting van moderatie.

en: Reply
nl: Antwoorden

en: Quote
nl: Citeren

en: You are Home
nl: U bent op 'Home'

en: Click for Home
nl: Ga naar 'Home'

en: This entry was posted on %s and is filed under %s. You can follow any responses to this entry through %s.
nl: Dit bericht werd geplaatst op %s, en is gearchiveerd onder %s. U kunt zich abonneren op de reacties op dit bericht met %s.

en: You can <a href="#respond">leave a response</a>, or <a href="%s" rel="trackback">trackback</a> from your own site.
nl: U kunt <a href="#respond">een reactie plaatsen</a> of een <a href-"%s" rel="trackback">trackback</a> toepassen.

en: Responses are currently closed, but you can <a href="%s" rel="trackback">trackback</a> from your own site.
nl: Reageren is momenteel niet mogelijk, maar u kunt wel een <a href="%s" rel="trackback">trackback</a> toepassen.

en: You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
nl: U kunt onderaan een reactie plaatsen. Pingen is momenteel niet toegestaan.

en: Both comments and pings are currently closed.
nl: Reageren en pingen is momenteel niet mogelijk.

en: Edit this entry
nl: Dit bericht bewerken

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
nl: Sorry, er zijn geen bijlagen die aan uw criteria voldoen.

en: Not Found
nl: Niet gevonden.

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
nl: Sorry, maar u zoekt iets wat hier niet gevonden kan worden.

en: Read the rest of this page &raquo;
nl: Lees meer &raquo;

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: No posts found. Try a different search?
nl: Geen berichten gevonden. Wilt u een andere zoekopdracht proberen?

en: Search
nl: Zoeken

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
nl: U bekijkt momenteel de archieven van de categorie %s.

en: You are currently browsing the archives for %s
nl: U bekijkt momenteel de archieven met trefwoord %s

en: You are currently browsing the archives for the year %s
nl: U bekijkt momenteel de archieven van het jaar %s

en: You have searched the archives for %s.
nl: U heeft de archieven doorzocht op %s.

en: You are currently browsing the archives.
nl: U bekijkt momenteel de archieven.

en: Archives
nl: Archieven

en: Sorry, no posts matched your criteria.
nl: Sorry, er zijn geen berichten die aan uw criteria voldoen.
