Fusion 3.0 - en to sv translation catalogue (127 entries)

en: Page not found (404)
sv: Sidan kan inte hittas (404)

en: Try one of these links:
sv: Prova en av dessa länkar:

en: Archive for category %s
sv: Arkiv för kategori %s

en: Posts Tagged %s
sv: Poster taggade %s

en: Archive for %s
sv: Arkiv för %s

en: F jS, Y
sv: d F Y

en: F, Y
sv: F Y

en: Author Archive
sv: Författararkiv

en: Blog Archives
sv: Blog arkiv

en: Permanent Link:
sv: Permalänk:

en: Posted by %s in %s on %s
sv: Postat av %s i %s, %s

en: Posts by %s
sv: Poster av %s

en: Read the rest of this entry &raquo;
sv: Läs resten av detta inlägg &raquo;

en: No Comments
sv: Inga kommentarer

en: 1 Comment
sv: 1 Kommentar

en: % Comments
sv: % Kommentarer

en: &laquo; Older Entries
sv: &laquo; Äldre inlägg

en: Newer Entries &raquo;
sv: Nyare inlägg &raquo;

en: Sorry, but there aren't any posts in the %s category yet.
sv: Tyvärr men det finns inga poster i %s kategorin än.

en: Sorry, but there aren't any posts with this date.
sv: Tyvärr men det finns inga poster med detta datum.

en: Sorry, but there aren't any posts by %s yet.
sv: Tyvärr men det finns inga poster av %s än.

en: No posts found.
sv: Inga poster hittade

en: Archives by Month:
sv: Arkiv efter månad:

en: Archives by Subject:
sv: Arkiv efter ämne:

en: This user hasn't shared any biographical information
sv: Denna användare har inte angivit någon information

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: l, F jS, Y
sv: l, d F Y

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Posted in %s
sv: Postad i %s

en: Edit
sv: Redigera

en: No posts found by this author.
sv: Inga poster hittade av denna författare.

en: Enter your password to view comments
sv: Mata in ditt lösenord för att läsa kommentarer

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Trackbacks
sv: Trackbackar

en: No comments yet.
sv: Inga kommentarer än.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
sv: Du måste vara <a href="%s">inloggad</a> för att posta en kommentar.

en: Cancel Reply
sv: Avbryt svar

en: Logged in as %s.
sv: Inloggad som %s.

en: Log out of this account
sv: Logga ut från detta konto

en: Logout &raquo;
sv: Logga ut &raquo;

en: Welcome back <strong>%s</strong>.
sv: Välkommen tillbaka <strong>%s</strong>.

en: Change &raquo;
sv: Ändra &raquo;

en: Close &raquo;
sv: Stäng &raquo;

en: Name
sv: Namn

en: (required)
sv: (krävs)

en: E-Mail
sv: E-post

en: (will not be published)
sv: (publiceras inte)

en: Website
sv: Webbsida

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: No trackbacks yet.
sv: Inga trackbackar än.

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer stängt.

en: Fusion theme by %s
sv: Fusion tema av %s

en: powered by %s
sv: körs med %s

en: Entries (RSS)
sv: Inlägg (RSS)

en: and
sv: och

en: Comments (RSS)
sv: Kommentarer (RSS)

en: Increase/Decrease text size
sv: Öka/minska textstorlek

en: Switch between full and fixed width
sv: Växla mellan full och fixerad vidd

en: Fusion settings
sv: Fusion inställningar

en: Fusion theme settings
sv: Fusion temainställningar

en: Settings saved.
sv: Inställningar sparade.

en: General
sv: Generell

en: Use jQuery
sv: Använd jQuery

en: (Don't change this unless you know what you're doing)
sv: (Ändra inte detta, såvida du inte vet vad du gör)

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Homepage meta keywords
sv: Meta nyckelord hemsida

en: (Separate with commas. Tags are used as keywords on other pages. Leave empty if you are using a SEO plugin)
sv: (Separera med komma. Taggar används som nyckelord på andra sidor. Lämna tom om du använder ett SEO plugin)

en: Index page/Archives show:
sv: Index sida/Arkiv visar:

en: Full posts
sv: Fulla poster

en: Excerpts only
sv: Sammanfattning endast

en: Show layout controls (Aa/<>)
sv: Visa layoutkontroller (Aa/<>)

en: Header
sv: Huvud

en: Top navigation shows
sv: Topnavigation visar

en: Pages
sv: Sidor

en: Categories
sv: Kategorier

en: Header background
sv: Huvud bakgrund

en: Theme default (gray noise)
sv: Tema förval (grått brus)

en: User defined image(s) (upload)
sv: Användardefinierad bild(er) (uppladdning)

en: User defined color
sv: Användardefinierad färg

en: Centered image (upload a 960x200 image for best fit):
sv: Centrerad bild (ladda upp en 960x200 bild för bästa passning):

en: Tiled image, repeats itself across the entire header (centered image will show on top of it, if specified):
sv: Sida vid sida, repeterar sig själv över hela huvudet (centrerad bild kommer att synas ovan på, om specifierad):

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Logo image
sv: Logo bild

en: Upload a custom logo image
sv: Ladda upp en egen logo bild

en: Sidebar
sv: Sidomeny

en: Sidebar position
sv: Position sidomeny

en: Left
sv: Vänster

en: Right (default)
sv: Höger (förval)

en: Footer
sv: Fot

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: (HTML allowed)
sv: (HTML tillåten)

en: User CSS code
sv: Användar CSS kod

en: Modify anything related to design using simple CSS
sv: Modifiera vad som helst som hör till design med enkel CSS

en: Avoid modifying theme files and use this option instead to preserve changes after update
sv: Undvik att modifiera temafiler och använd detta val istället för att bibehålla ändringar efter uppdatering

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Search
sv: Sök

en: Search handled by:
sv: Sök hanteras av:

en: Find <code>name='cx'</code> in the <strong>Search box code</strong> of <a href='http://www.google.com/coop/cse/'>Google Custom Search Engine</a>, and type the <code>value</code> above.<br/>
sv: Hitta <code>namn='cx'</code> i <strong>Sökrutekoden</strong> för <a href='http://www.google.com/coop/cse/'>Google Custom Search Engine</a> och skriv in <code>värdet</code> ovan.<br/>

en: %s by %s on %s
sv: %s av %s, %s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar väntar på moderering.

en: Reply
sv: Svara

en: Quote
sv: Citera

en: You are Home
sv: Du är Hemma

en: Home
sv: Hem

en: Click for Home
sv: Klicka för Hem

en: This entry was posted on %s and is filed under %s. You can follow any responses to this entry through %s.
sv: Detta inlägg postades %s och är sparad under %s. Du kan följa svar till detta inlägg genom %s.

en: You can <a href="#respond">leave a response</a>, or <a href="%s" rel="trackback">trackback</a> from your own site.
sv: Du kan <a href="#respond">lämna ett svar</a> eller <a href="%s" rel="trackback">trackback</a> från din egen sida.

en: Responses are currently closed, but you can <a href="%s" rel="trackback">trackback</a> from your own site.
sv: Svar är för närvarande stängt men du kan <a href"%s" rel="trackback">trackback</a> från din egen sida.

en: You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
sv: Du kan hoppa till slutet och lämna ett svar. Pingning är för närvarande inte tillåtet.

en: Both comments and pings are currently closed.
sv: Både kommentarer och pingar är stängt.

en: Edit this entry
sv: Redigera detta inlägg

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
sv: Tyvärr, inget bifogat matchade din kriteria.

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
sv: Tyvärr men du letar efter något som inte finns här.

en: Read the rest of this page &raquo;
sv: Läs resten av denna sida &raquo;

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: No posts found. Try a different search?
sv: Inga poster hittade. Prova en annan sökning?

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
sv: Du bläddrar för närvarande i arkiven för %s kategorin.

en: You are currently browsing the archives for %s
sv: Du bläddrar för närvarande i arkiven för %s

en: You are currently browsing the archives for the year %s
sv: Du bläddrar för närvarande i arkiven för året %s

en: You have searched the archives for %s.
sv: Du har sökt i arkiven efter %s.

en: You are currently browsing the archives.
sv: Du bläddrar för närvarande i arkiven.

en: Archives
sv: Arkiv

en: Sorry, no posts matched your criteria.
sv: Tyvärr, inga poster matchade din kriteria.

en: Related Posts
sv: Relaterade poster

en: No related posts.
sv: Inga relaterade poster.
